Bet kokie vidaus ir lauko gaminiai ant langų paprastai atlieka tris pagrindines funkcijas: puošia pastato fasadą ar patalpos vidų, pridengia patalpas nuo pašalinių žvilgsnių ir apsaugo nuo tiesioginių saulės spindulių. Kai kurie langų apsaugos gaminiai pasižymi ir kitomis papildomomis savybėmis: apsauga nuo įsilaužimo, apsauga nuo triukšmo, šilumos nuostolių apsauga ir pan. Paskutinius 20 metų, vienareikšmiškai, pagrindine funkcija tapo apsauga nuo saulės spindulių ir patalpų prikaitinimo.
Saulės spinduliai patenkantys į žemę priklausomai nuo bangos ilgumo, susideda iš trijų skirtingų tipų: ultravioletinių (UV), optinių ar matomų (O) ir infraraudonųjų (IF) spindulių. Atitinkamai šie spinduliai sudaro 9%/45%/46% proporcijas.
Ultravioletiniai spinduliai žmogaus odai sukelia lengvą nudegimą. Stipresni nudegimai sukelti ir žaizdas. Ilgalaikis UV spindulių poveikis ir patekimas į giluminius organizmo audinius gali sukelti vėžio ligų susirgimus. Veikdami aplinką UV spinduliai sukelia greitesnį spalvų išblukimą.
Optinė spinduliuotė suteikia šviesą ir leidžia mums matyti aplinką. Per didelis šių spindulių intensyvumas gali mums sukelti laikiną apakimą, akių perštėjimą ar palaipsnį regos blogėjimą.
Tuo tarpu, infraraudonieji spinduliai yra atsakingi už šilumą. Šie saulės spinduliai sukelia šiltnamio efektą žemėje. Per didelis IF spindulių intensyvumas prikaitina patalpas, didina išlaidas skirtas patalpų vėsinimui, mažina komforto lygį.
Paskutiniais metais didelis dėmesys skiriamas planetos vidutinės temperatūros kilimui ir su tuo susijusiomis atmosferos pokyčių problemoms. Didelį poveikį klimato pokyčiams daro neatsakinga žmogaus veikla. Intensyvi saulės spinduliuotė (IF spinduliai) įkaitina žemės paviršių . Įkaitinta žemė išskiria šilumą į aplinką, tačiau dėl atmosferos užterštumo šiluma negali pasišalinti į kosmosą. Susidaro šiltnamio efektas didinantis vidutinę planetos temperatūrą.
Panašūs procesai vyksta ir patalpose veikiamose tiesioginės saulės spinduliuotės. Patalpos viduje esantys paviršiai pro langus yra įkaitinami saulės IF spindulių. Šiluma, išsiskirianti patalpos viduje, neturi kur pasišalinti esant uždarytiems langams ir durims.
Įvairių rūšių žaliuzės, roletai, romanetės, markizės montuojamos lauke ar patalpų viduje saugo žmones nuo kenksmingos saulės veiklos, didina komfortą, mažina išlaidas patalpų išlaikymui. Reikia nepamiršti, kad gaminiai montuojami iš lauko pusės yra žymiai efektyvesni. Roletai ar žaliuzės montuojami patalpoje apsaugo baldus, sienas, grindis nuo prikatinimo. Tačiau patys sugeria IF spindulius ir spinduliuoja šilumą į patalpą. Esant efektyviems langams su mažu šilumos laidumo koeficientu, šilumos perteklius lieka patalpoje.
Pagrindiniai reikalavimai keliami žaliuzėms ir roletams:
Vidaus ir fasadinių roletų ar žaliuzių efektyvumui apibrėžti skaičiuojamos tokios savybės kaip saulės faktorius (solar factor) ir užtemdymo koeficientas (shading coefficient).
Naudojamų audinių savybėms apibrėžti naudojami tokios savybės kaip: pralaidumas, atspindėjimas ir sugeriamumas. Šios savybės priklauso nuo naudojamų medžiagų audiniams pagaminti, tankumo, padengimo, spalvos ir pan.